Kreatywne zajęcia

Nauczyciele muszą się ciągle rozwijać, aby ich zajęcia były atrakcyjne, a przede wszystkim wartościowe dla uczniów. Program nauczania nie zmienia się zbyt często, zmieniają się jednak potrzeby dzieci, jak i zakres ich zainteresowań. Dodatkowe programy edukacyjne, w których mogą brać udział nauczyciele, pozwalają na tworzenie interesujących, bardzo rozbudowanych lekcji, czy też zajęć dodatkowych. Jednym z takich programów są oczywiście Lekcje z Natury, w których wzięło udział wielu nauczycieli wraz ze swoimi uczniami.

kreatywne zajęcia

Kompetentny nauczyciel, czyli jaki?

Czego innego wymaga się od nauczyciela prowadzącego zajęcia w przedszkolu, a czego innego w szkole podstawowej. Przedszkolanki mają przede wszystkim nauczyć dzieci podstaw takich, jak literki, cyferki, a w dużej mierze zapewnić dzieciom mnóstwo zabawy. Zabawa poprzez naukę jest tutaj najważniejsza.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku nauczycieli klas I-III. Dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej ma już normalne zajęcia lekcyjne, na których musi przede wszystkim się uczyć. Nauka nie musi jednak przebiegać w nudny sposób, jeżeli nauczyciel wdroży zasady nowoczesnego nauczania polegające na przekazywaniu wiedzy poprzez multimedialne rozwiązania. Wiele może uczniom zaoferować nauczyciel biorący udział w dodatkowych projektach. Ma dzięki temu szansę na dostęp do materiałów edukacyjnych z gotowymi scenariuszami zajęć, które może realizować w klasie, jak i poza nią. Poprzez tak duże zaangażowanie, nauczyciel inspiruje dzieci, jak i rozwija ich zainteresowania. Sprawia, że ciekawość poznawcza wśród najmłodszych jest rozbudzana, i to na najwyższym poziomie. Kompetentny nauczyciel umożliwia również dzieciom poznawanie świata, jak i zależności, jakie w nim występują.

Dobrze również, gdy nauczyciel nie stroni od korzystania z multimedialnych nośników przekazywania wiedzy. Może korzystać z filmów, materiałów dźwiękowych, jak i tablic interaktywnych, które przyczyniają się do tworzenia ciekawych, niezwykle interesujących lekcji z różnych dziedzin nauki.

W jakich programach edukacyjnych może wziąć udział nauczyciel? Ministerstwo Edukacji na każdy rok szkolny tworzy nowe propozycje. Przykładowe programy dla nauczycieli można znaleźć tutaj: https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/aktualnosci/nowe-bezplatne-programy-dla-nauczycieli.