Plan "Lekcji z Natury"

Dzieci w przedszkolach oraz szkołach podstawowych są niezwykle wymagającego. Nauczyciele muszą dwoić się i troić, aby zainteresować uczniów konkretnym tematem. W tym przypadku zadanie jest o tyle trudne, że temat różnorodności biologicznej, jak i samo pojęcie natury w wielu domach po prostu nie istnieją. Spora część społeczeństwa bagatelizuje wpływ przyrody i środowiska na zdrowie. Niektórzy dorośli kompletnie nie dbają o to, jak wygląda ich otoczenie naturalne. Jest to duży błąd. Zadaniem nauczycieli jest nauczenie dzieci zasad ochrony środowiska, jak i postrzegania natury jako prawdziwego przyjaciela.

W ramach programu Lekcje z Natury nauczyciele korzystali z gotowych scenariuszy lekcyjnych, które mogli realizować zarówno w szkole, jak i poza nią. To spore ułatwienie, pomagające w poprawnym zaplanowaniu lekcji, jak i merytorycznym przekazaniu wiedzy dzieciom. Cała lista scenariuszy dostępna jest na http://lekcjeznatury.mos.gov.pl/scenariusze.

Tymi tematami zainteresuje się przedszkolak

  • Omówienie rodzajów drzew, czym się od siebie różnią, jak je rozpoznać. Zajęcia nauczyciel może przeprowadzić w terenie. Wybierając park lub pobliski lasek, należy wziąć pod uwagę to, aby było to miejsce jak najbardziej różnorodne pod względem występujących tam gatunków drzew.
  • Jakie rodzaje ptaków występują na terenie, na którym mieszka dziecko. Jak rozpoznać ptaka po śpiewie, jak i kolorze piórek. Dziecko pozna najpopularniejsze gatunki ptaków, jakie występują w Polsce.
  • Poznawanie okolicznej fauny i flory. Nauczyciel zabiera dzieci na wycieczkę po najbliższym terenie i omawia wszystkie zjawiska przyrodnicze, które tu występują.
  • Uświadomienie dzieci, że ważne są zarówno malutkie, jak i bardzo duże gatunki zwierząt, jak i roślin. Równie pożyteczne są mrówki, co słonie.

Uczniowie klas I-III będą ciekawi odpowiedzi na te zagadnienia

  • Badania, które wykażą, jak ważna jest różnorodność biologiczna w naturze. Na wielu przykładach dzieci przekonają się, jak różnorodność gatunków ma wpływ na rozwój planety.
  • Wycieczka do parku narodowego będzie dla dzieci okazją do obcowania z przyrodą, zobaczenia na żywo chronionych gatunków zwierząt i roślin. Dzieci poznają znaczenie parków narodowych, a także sposoby na ich skuteczną ochronę.
  • Przewodnik po ziołach, z których można korzystać w domu. Dzieci poznają zioła wykorzystywane do celów leczniczych, jak i tych o właściwościach spożywczych.
  • Zapoznanie ze środowiskiem naturalnym, w zakresie tego, gdzie rozwijają się konkretne gatunki roślin, a także gdzie zamieszkują gatunki zwierząt, zarówno te popularne, jak i rzadkie.